Atrakcje Muszyny

Zamek w Muszynie
Pochodzący z XIV w. zamek, a właściwie jego ruiny górują nad stromym zboczem, pilnując z wysoka okolicznych terenów. Rozpościera się z niego majestatyczny widok na otaczające góry i miasto – zdecydowanie warto go odwiedzić. Jego pierwotne zadania to pobieranie cła, ochrona granicy i kontrolowanie spławów oraz handlu rzecznego. Choć powstanie zamku w Muszynie datuje się na XIV w., jego pierwsze elementy wyłoniły się już w XI w., gdy na miejscu obecnych ruin znajdował się niewielki, drewniany gród.
Las lipowy
Las Lipowy Obrożyska w Muszynie rozciąga się na obszarze 100,38 ha i funkcjonuje jako chroniony rezerwat przyrody. Założono go w 1919 r., dlatego zalicza się do grona najstarszych rezerwatów skali całego kraju. Przez Las Lipowy Obrożyska przebiega ścieżka dydaktyczna o długości 4,2 km, która obejmuje kilka stacji. Do ścieżki można dotrzeć od strony ul. Lipowej, w pobliżu której funkcjonuje parking Ośrodka Rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych.


Ogrody zmysłow
Sensoryczny Ogród zmysłów został stworzony w celu pobudzenia zmysłów dotyku, zapachu, wzroku i słuchu. Skierowany jest zarówno do osób, które chcą pospacerować w miłym otoczeniu, jak i dzieci oraz niepełnosprawnych, do czego predestynuje jego terapeutyczny charakter. W obrębie ogrodu funkcjonują strefy zdrowia, zapachowa, wzrokowa, słuchowa, dotykowa, wzrokowa i smakowa.
Muzeum Turystyki Górskiej
Początki znajdującego się na Jaworzynie Krynickiej muzeum sięgają 1970 r. Tematycznie obejmuje ono dzieje turystyki w Beskidzie Sądeckim, jak również działania polskich partyzantów na tym obszarze. Za najwartościowszy eksponat zgromadzony w Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej uznaje się przedwojenną księgę pamiątkową, która ocalała z wojennej zawieruchy. Poza tym placówka uhonorowała wystawami Kazimierza Sosnkowskiego i Walerego Goetla, osoby bardzo zasłużone dla turystyki w Beskidzie Sądeckim. Inna wystawa została poświęcona walkom partyzanckim w trakcie wojny.

Stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla to rozbudowana, nowoczesna stacja narciarska, która udostępnia wygodne trasy na północno-zachodnich stokach Pustej Wielkiej. Stacja gwarantuje nie tylko świetnie rozwinięte, kompletnie zaopatrzone, komfortowe i dobrze utrzymane trasy, ale również piękne krajobrazy rozciągające się ze szczytu. Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla obejmuje 7 wyciągów orczykowych i 8 krzesełkowych.
Trasy zjazdowe różnią się pod względem długości, trudności, kąta nachylenia i szerokości, dzięki czemu każdy amator narciarstwa znajdzie odpowiednią dla siebie. Z myślą o początkujących narciarzach Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla organizuje kursy nauki w bezpiecznych warunkach i pod okiem doświadczonych instruktorów. Bardziej doświadczeni miłośnicy białego szaleństwa mogą skorzystać z trudniejszych tras.

Baseny w Muszynie
Z punktu widzenia turystów przybywających latem do Muszyny interesującym sposobem spędzenia czasu wolnego mogą być baseny i kąpieliska, których w mieście nie brakuje. Dostępne są zarówno obiekty kryte, jak odkryte, co pozwala na przyjemne ochłodzenie się w ciągu gorącego dnia. W szczególności polecamy wybrać się do nowoczesnego Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie.
PIJALNIE WODY MINERALNEJ - MUSZYNA
Bezpłatne pijalnie wody mineralnych są otwarte w Muszynie od początku maja do końca października. Zarówno odwiedzający, jak i miejscowi mogą korzystać z wody, która wzmacnia organizm i wspomaga leczenie różnego rodzaju dolegliwości, a przy okazji kusi oryginalnym smakiem.
Budynek pijalni jest zlokalizowany w Alei Zdrojowej i można się w nim napić wodorowęglanowo-mangezowo-borowej wody „Antoni”, która poprawia samopoczucie i korzystnie działa na organizm. Woda „Antoni” ma swoje źródło 120 metrów pod ziemią. Zaleca się ją w przypadku takich dolegliwości jak choroby trawienne, choroby nerek, infekcje dróg oddechowych, choroby reumatologiczne, nadwaga, osteoporoza czy alergie.
